Odborné učilište internátne

MASARYKOVA 11174/20D, 080 01 PREŠOV

   

Často sa nás naši žiaci pýtajú či má v týchto časoch zmysel navštevovať a  dokončiť strednú školu a akú cenu má výučný list. Najlepšou odpoveďou na túto otázku je osobná skúsenosť ich predchodcov.

Dnes nás navštívil náš bývalý žiak – potreboval odpis výučného listu. Spomínali sme na staré časy, pýtali sa ho ako sa mu darí.

Je to už veľa rokov čo Milan, pomaly už štyridsiatnik, úspešne absolvoval záverečnú skúšku. Profesionálne začiatky neboli ľahké. Pracovať chcel a vedel, že začať treba ihneď. Hoci aj mimo fachu. Dva roky chodil po stavbách a zarezával ako robotník. Potom jeden rok vojenskej základnej služby. Tam už zúročil svoje poznatky zo školy. Po návrate do civilu sa zamestnal ako pomocný kuchár v reštaurácii v Prešove.

Chcel viac a tak odišiel za bratom do Anglicka. Aj tam musel začínať od nuly. Nevzdával sa a bojoval. Hľadal si prácu, ak bolo treba kosil aj trávnik. Trpezlivosť ruže prináša a našiel si miesto v reštaurácii. Aj tam začal od piky – najprv pomocné práce, potom stále náročnejšie úlohy a dnes, po desiatich rokoch praxe, to dotiahol ďaleko. Je zástupcom šéfkuchára v slávnom meste The Beatles, na severe Anglicka.

Na dosiahnutie tohto cieľa potreboval dve veci : húževnatosť a – vzdelanie. Ako sám povedal, škola mu dala základ do života. Vzdelanie vám síce prácu nezaručí ale otvára dvere, ktoré pre tých, ktorí ho nemajú ostávajú zatvorené. Je  potom len na nás, či na tieto dvere zaklopeme a pokúsime sa vstúpiť do sveta lepších príležitostí.

A aký je Milanov odkaz pre súčasných žiakov ? "Neverte rečiam o zbytočnosti vzdelania. Každý, kto to chce v živote niekam dotiahnuť sa musí najprv učiť. Doklad o vzdelaní – výučný list nie je len kus zbytočného papiera, má svoju cenu  – doma aj v zahraničí, okrem iného mi zabezpečil aj vyššiu hodinovú mzdu. Odborníkov so vzdelaním si cenia všade".

A na čo so školských čias spomína najradšej ? Odpoveď bola rýchla a jednoznačná – na majsterky odborného výcviku. Nuž čo, na svoje „mamy“ nezabúdame do konca života...

Práve tu je 35 návštevníkov a žiadni členovia on-line